top of page
wtfoto.jpg
POMOC PRO DĚTI A DOSPÍVAJÍCÍ S PORUCHOU OSOBNOSTI. ZAHAJUJEME SPOLUPRÁCI S KALEIDOSKOPEM

Psychický stav mladistvých je podle průzkumu Národního ústavu duševního zdraví velmi špatný. Děti a dospívající trpí stresem, úzkostmi nebo třeba depresemi. Některým z nich ale lékaři diagnostikovali také vážné duševní problémy, jako je třeba porucha osobnosti. Právě na osoby s tímto onemocněním se zaměřuje organizace Kaleidoskop, se kterou začínáme spolupracovat.

 

Dlouhodobě podporujeme mentální zdraví teenagerů a snažíme se pro ně být prvním krokem, když si uvědomí, že něco není v pořádku. Ve chvíli, kdy jim dojde, že opravdu potřebují pomoc, jsme tady pro ně s projekty, jako jsou online chaty s psychology #KAREme. Spolupráce s Kaleidoskopem nám ale umožní pomoct i dětem s vážným duševním onemocněním.

 

Psychologická pomoc dětem, která v Česku dosud nebyla

Za naší finanční podpory spouští Kaleidoskop unikátní dialekticko-behaviorální terapeutické (DTB) volitelné kroužky pro žáky a žákyně 8. a 9. tříd v ZŠ Nad Přehradou v Praze a DBT program jako součást výuky ve SŠ ScioŠkola Brno. Jde vůbec o první kurzy svého druhu ve školách v ČR, které přesně kopírují metodiku programu DBT do škol vyvinutou v USA. Děti se v rámci kurzů například naučí, jak zvládat stres, líp porozumět svým emocím nebo zlepšit komunikační dovednosti, a posílit tak svou psychickou odolnost.

 

Práce na kurzech započaly už v létě, kdy terapeuti v Kaleidoskopu usilovně připravovali program, studovali průvodní materiály a překládali podklady pro žáky a žákyně. První lekce se uskutečnily už koncem září a pokračovat budou po celý rok. 

 

Pomoc nejen pro děti, ale i příbuzné a blízké

Děti a dospívající s psychickými problémy mají v rámci dalšího projektu možnost setkat se i s peer konzultantkou, která jim předá své vlastní zkušenosti s hraniční poruchou osobnosti, službami i zotavením. První online webinář se uskuteční už 1. 11. 2024, druhý pak 7. 2. 2025. Ti, kteří se ocitli v nouzi, mají díky naší podpoře také možnost zažádat si o uhrazení individuálních konzultací s terapeutem.

 

Pomoc nabízí organizace i rodičům a blízkým lidí s touto diagnózou, a to formou semináře, kde zjistí, co můžou pro dotyčného dělat. Vzhledem k ohromnému zájmu je první termín v polovině října již plný, brzy ale přibude další, a to v prosinci. 

 

Všechny jmenované projekty jsou přitom díky naší finanční podpoře ZDARMA. Pokud máte o kterýkoliv zájem, neváhejte kontaktovat nás nebo organizaci Kaleidoskop.

BEZ ZDRAVÝCH PEDAGOGŮ NEMŮŽOU BÝT ZDRAVÉ DĚTI. SPOUŠTÍME WORKSHOPY ZAMĚŘENÉ NA PSYCHICKÉ ZDRAVÍ VYUČUJÍCÍCH

První školní den znamená zakončení prázdnin a start výuky nejen pro studující, ale také pro učitele a učitelky. Náročná práce, kterou pracovníci školy bezpochyby mají, má však často dopad na jejich mentální zdraví. Jejich špatný psychický stav se pak nutně odráží i na psychice vyučovaných dětí. Právě proto jsme na rok 2024/2025 připravili ve spolupráci s ATIV institutem vzdělávání workshopy pro pedagogy, které se zaměří na prevenci stresu a syndrom vyhoření. 

 

Aby v tom vyučující nebyli sami

Se startem školního roku se pedagogičtí pracovníci vracejí zpět do svého náročného režimu. Mnoho odborníků však upozorňuje, že někteří z nich vlivem vyčerpávající práce trpí úzkostí, stresem nebo depresemi. Se svými problémy se přitom často nemají na koho obrátit, a právě jejich špatné duševní zdraví může mít v důsledku negativní vliv i na psychiku vyučovaných dětí a dospívajících. 

 

Pomoc učitelům a učitelkám = pomoc dětem

Proto jsme se ve spolupráci s ATIV institut vzdělávání s.r.o. rozhodli nabídnout pedagogickým pracovníkům workshopy, které se zaměřují na zvládání stresu a syndrom vyhoření v pedagogické praxi. I po konzultaci se zástupci organizací, jako je Asociace ředitelů základních škol, SOFA nebo Asociace výchovných poradců, totiž věříme, že lepší duševní stav vyučujících povede k lepšímu psychickému stavu žactva a studentstva.

 

V rámci prvního workshopu psycholog s vyučujícími probere modelové stresové situace, se kterými se ve škole můžou setkat. Účastníkům vysvětlí, jak se v takových situacích chovat, jak je zvládnout a se stresem se vyrovnat, nebo jak mu ideálně rovnou předcházet. 

 

Druhý workshop se pak více zaměřuje na syndrom vyhoření. Učitelé a učitelky se dozvědí, jak syndromu předcházet nebo s ním pracovat, když už se objeví. Součástí obou workshopů jsou pak základy duševní hygieny, praktické nácviky relaxačních metod nebo konzultace konkrétních situací.

---------------------

 

Škola se ozve, my zařídíme

Projekt jsme přitom vytvořili tak, aby byl pro základní i střední školy co nejméně zatěžující. Stačí, aby se nám ozvali na e-mail hello@twistenfoundation.cz a my společně s ATIVEM s nimi domluvíme možný termín. Psycholog pak ve smluvené datum přijede přímo do školy, kde bude workshop probíhat. Ten trvá přibližně osm vyučovacích hodin a díky naší podpoře je zcela ZDARMA. 

 

Měli byste o uspořádání workshopu u vás ve škole zájem? Neváhejte a ozvěte se na hello@twistenfoundation.cz 

Aktualita_Bez zdravých učitelů.jpg
ESPORTOVÝ FANKLUB GOLDEN HORNETS USPOŘÁDAL 47HODINOVÝ CHARITATIVNÍ STREAM. VÝTĚŽEK VĚNOVAL NAŠÍ NADACI

Ani rok po úmrtí uznávaného esportového hráče Karla 'Twistena' Ašenbrenera na něj jeho fanoušci zdaleka nezapomněli. Aby uctili jeho památku, zorganizoval oficiální fanklub organizace Vitality 47hodinový stream. Konal se od pátku 7. 6., tedy přesně rok ode dne, kdy si Twisten kvůli depresím vzal život, až do neděle 9. 6. Veškerý výtěžek ze streamu putoval naší nadaci právě na podporu duševního zdraví teenagerů.

 

Celý druhý červnový víkend se nesl v duchu uctění památky Karla Twistena Ašenbrenera, po němž je naše nadace pojmenovaná. Známý esportovec, který hrál za jeden z nejvlivnějších esportových klubů v Evropě – Vitality, si začátkem minulého června vzal po dlouhém boji s depresí život. Při příležitosti roku uplynulého od této události se fanklub organizace Vitality Golden Hornets rozhodl uspořádat nepřetržitý 47hodinový charitativní stream. Jeho výtěžek věnoval naší nadaci Twisten Foundation, založené rodinou Karla Ašenbrenera.

 

„Twisten se dokázal se svými fanoušky skutečně propojit, a mnoho z nás si s ním tak vybudovalo opravdový vztah. Nosil naše barvy a my na něj nechceme nikdy zapomenout. Právě proto jsme se rozhodli uspořádat stream, kterým uctíme jeho památku a také pomůžeme těm, kteří to potřebují,“ objasnil pořádání streamu člen Golden Hornats Marvin 'MarvL' Gadois. 

 

Akce začala v pátek 7. 6. po deváté hodině večer a pokračovala až do neděle 9. 6. do osmé hodiny večerní na oficiálním Twitchi Golden Hornets. Sledující se mohli těšit například na streamování z her, jako je League of Legends, CS GO, XDefiant nebo Rocket League. Nechyběl ani Valorant, který hrál právě Twisten. Událostí sledující provázeli hráči Marvin, Jordan nebo Nico. Kromě toho se streamu zúčastnili také speciální hosti, oblíbení ambasadoři Vitality Kaffworld a Shynouh.

 

Výtěžek ze streamu se Golden Hornets rozhodli věnovat našemu nadačnímu fondu Twisten Foundation. Je neskutečné, co pro ostatní Twisten znamenal a veškeré podpory si moc vážíme. Využijeme ji na financování svých projektů, které denně pomáhají teenagerům v jejich boji s duševními problémy.

 

V rámci svých aktivit zřizujeme například projekty jak pro samotné dospívající, tak pro rodiče nebo školy. Teenageři, kteří si potřebují s někým promluvit, můžou využít například online chaty s psychology #KAREme. Rodičům dětí, kteří procházejí náročným obdobím, je pak určen projekt #KAREwe, kde se můžou zeptat na vše, co je zajímá. 

JAK ŘEŠIT ŠPATNÝ DUŠEVNÍ STAV DOSPÍVAJÍCÍCH?
SVOLALI JSME DISKUSI NA PŮDĚ POSLANECKÉ SNĚMOVNY

Každý třetí deváťák v Česku projevuje znaky středně těžké až těžké úzkosti. Čtyři z deseti dokonce středně těžké až těžké deprese. Tato alarmující čísla týkající se špatného psychického stavu dospívajících vyplynula z průzkumu NÚDZ. Podobné výsledky přitom vyplynuly i z našich dotazníků, které jsme prováděli koncem minulého roku a začátkem ledna. Rozhodli jsme se na ně proto upozornit a přimět příslušné orgány ke změně. A tak jsme svolali kulatý stůl přímo na půdě Poslanecké sněmovny. 

 

Počet sebevražd mezi mladistvými v České republice od roku 2020 prudce roste. Dobrovolné ukončení života je tak důvodem čtvrtiny všech úmrtí ve věkové kategorii 15 až 24 let. Statistiky, jež vyvolávají obavy, na akci potvrdil Alexandr Kasal z Národního ústavu pro duševní zdraví (NUDZ). 

 

Kromě NUDZ jsme do Poslanecké sněmovny sezvali také poslance a další odborníky z řad zdravotnictví a školství. Nechyběli například zástupci Linky bezpečí, organizace SOFA, Partnerství pro 2030, Asociace ředitelů základních škol ČR, Dětské psychiatrické kliniky 2. LF UK, Pedagogické fakulty UK. K diskusi za generaci Z přispěla také influencerka Johana Bázlerová známá pod jménem Jsem v obraze. Klíčovou zpětnou vazbu nám poskytli i přítomní studenti a studentky, kteří se svěřili se svými problémy a obavami.

 

Nedostatek pomoci by mohly částečně vyřešit online chaty

Pomoci dospívajícím by podle účastníků kulatého stolu mohly preventivní a osvětové programy zaměřené nejen na děti, ale i na rodiče a neposlední řadě učitele. Aspoň o částečné řešení deficitu služeb usiluje projekt KAREme vzniklý ve spolupráci s psychology z Endlessly. Projekt nabízí dospívajícím online chaty s psychology, které jsou díky našemu nadačnímu fondu zdarma. Online chaty jsou přitom určeny všem chlapcům a dívkám, kteří prožívají krizi nebo se potýkají s duševními problémy a nevědí, kam se obrátit na pomoc. Více informací o chatech ZDE.

O duševních problémech mluvili i přítomni dospívající

Programu a následné diskuse se zúčastnili také studenti a studentky ze základních i středních škol. Silným tématem pro ně byla například šikana, se kterou měli zkušenost buď přímo oni, nebo jejich kamarádi. Poukázali přitom, že tyto situace nejsou vždy dobře zvládnuté. Jiní studenti zase projevili nedůvěru ke školním psychologům a ptali se zúčastněných na konkrétní kroky, které by tuto situaci mohly vylepšit.

 

Program a následnou diskusi jsme pořádali ve spolupráci s Výborem pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, kulatý stůl zaštítila poslankyně Pavla Golasowská. Jsme vděční všem zúčastněným, že jsme společně s nimi mohli otevřít toto závažné téma přímo v Poslanecké sněmovně. Věříme, že z debat vyplynulo hned několik kroků a možností řešení neuspokojivé situace.

WORKSHOP PRO TEENAGERY - TOXICKÉ VZTAHY

Nadační fond TWISTEN FOUNDATION připravuje workshop pro dospívající chlapce a dívky na téma toxické vztahy. Workshop, nazvaný Toxické vztahy: Jak je rozpoznat a jak posílit emoční odolnost, se koná již v neděli 9. června od 10:00 do 13:00 a je určen mladým lidem od 16 let.

Zažíváš ve škole nebo jinde šikanu a neumíš se jí bránit? Nevíš, jak ukončit vztah, nebo se bojíš že už nikoho jiného nenajdeš? Máš pocit, že tě ostatní ignorují nebo znevažují, jak se cítíš? Je možné, že si uvázl v síti toxických vztahů, nebo s tebou někdo manipuluje. Na workshopu se dozvíš, jak takové vztahy a manipulaci poznat a jaký mají vliv na naše psychické a fyzické zdraví.

Workshop povede zkušená psycholožka a psychoterapeutka PhDr. Magdalena Dostálová a peer konzultantka na krizové lince Valentýna Štumpfová. Přijít můžeš bez rodičů a sám probrat vše, co tě trápí. Na workshopu se budou probírat situace, do kterých se můžeš kdykoli dostat, dáme ti rady a tipy co se hodí, naučíš se být odolnější, a navíc se můžeš zeptat na úplně cokoli co tě zajímá a trápí. Nejsi v tom sám!

JSME TU PRO TEBE!

Naším cílem je podporovat mentální zdraví teenagerů, poskytnout pomoc všem, kteří cítí, že ji potřebují a ukázat, že tu někdo pro ně je. Workshop je jedna z forem, díky kterým chceme otevírat diskuzi na témata, která trápí dospívající a která jim pomohou zvládat situace, se kterými se setkávají. Setkáme se v neděli 9. června 2024 na adrese Klánovická 601/40, Praha 9. Workshop je zdarma a
můžeš se na něj přihlásit na hello@twistenfoundation.cz. Koná se v Praze a pokud budeš chtít přijet odjinud, rádi ti proplatíme jízdenku.

PROJEKT #KareMe

Nadační fond Twisten Foundation zahajuje 1.2. 2024 online chaty #KareMe pro dospívající chlapce a dívky, kteří prožívají krizi nebo se potýkají s duševními problémy.

Projekt je zastřešen psychology z Endlessly a v online chatech budou připraveni odborníci vyškolení v krizové intervenci. Obrátit se na nás může kdokoli, koho něco trápí. Odborníci se budou věnovat každému a jak často to bude potřeba. Online chaty jsou anonymní a všechno, s čím se svěříte, zůstanete jen mezi vámi a odborníky.


Online chaty #KareMe jsou zcela zdarma. Délka trvání chatu je 45 minut. Přihlásit se může každý, kdo hledá radu nebo pomoc, prostřednictvím rezervačního systému na www.endlessly.cz. Nejste v tom sami. Jsme tu pro vás.

CHARITATIVNÍ STREAM
NO RIVALS

15. 12. 2023 proběhl v Playzoně areně v Praze charitativní stream Sazka NO RIVALS na podporu duševního zdraví teenagerů. Šlo o dosud největší charitativní event v rámci esportu.

Zúčastnili se ho nejznámější streameři, influenceři, esportoví hráči a také odborníci z řad psychologů a koučů. Finanční příspěvky, které diváci během večera posílali, směřovaly do Nadačního fondu Twisten Foundation. Podařilo se vybrat neuvěřitelnou částku přesahující 2 miliony korun a Sazka přidala další 1 milion korun.

Celková vybraná částka činila 3 111 492 Kč. Pro nadační fond je to signál a zároveň potvrzení, že problematika duševního zdraví mezi mladými silně rezonuje a že je potřeba udělat všechno pro to, aby mentální zdraví bylo považováno za stejně důležité, jako je zdraví fyzické.

AKTUALITY

bottom of page